ՀՀ կառավարության եւ Եվրոպական միության միջեւ ձեռք բերված համաձայնության շրջանակում «ՍԻԳՄԱ» ծրագրի փորձագետները կուսումնասիրեն Հայաստանի կառավարման համակարգի տարբեր ոլորտներում քաղաքականության մշակումը եւ իրականացումը:
Սեպտեմբերի 24-ին «ՍԻԳՄԱ» ծրագրի խմբի ներկայացուցիչները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի քարտուղարության պետ  Թաթուլ Սողոմոնյանի, իրավական փորձաքննության վարչության պետ Գարեգին Պետրոսյանի եւ օրենսդրական փորձաքննության բաժնի պետ Գոհար Մելոյանի հետ:
Հյուրերը հետաքրքրվել են սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ՀՀ ԱԺ-կառավարություն համագործակցությունից,  մասնավորապես գործադիրի կողմից խորհրդարան օրենքների  ներկայացումից:
Խմբի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում կառույցը պատրաստելու է զեկույց, որի նախնական տարբերակը կներկայացվի Ազգային ժողով:

The experts of SIGMA programme will study the elaboration and the implementation of the policy in different of Armenia’s government system within the framework of the agreement reached between the RA Government and the European Union.
On September 24, the representatives of SIGMA programme Group met with the Head of Secretariat of the NA Staff Tatul Soghomonyan and the Head of the Legal Expertise Department Garegin Petrosyan.
The guests were interested in the cooperation of the RA NA-Government after the constitutional reforms, particularly after the submission of the laws to the parliament by the executive body.
According to the Group, in the near future the organization will prepare a report, and the preliminary version will be presented to the National Assembly.