ՀՀ կառավարության եւ Եվրոպական միության միջեւ ձեռք բերված համաձայնության շրջանակում «ՍԻԳՄԱ» ծրագրի փորձագետները կուսումնասիրեն Հայաստանի կառավարման համակարգի տարբեր ոլորտներում քաղաքականության մշակումը եւ իրականացումը:
Սեպտեմբերի 24-ին «ՍԻԳՄԱ» ծրագրի խմբի ներկայացուցիչները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի քարտուղարության պետ  Թաթուլ Սողոմոնյանի, իրավական փորձաքննության վարչության պետ Գարեգին Պետրոսյանի եւ օրենսդրական փորձաքննության բաժնի պետ Գոհար Մելոյանի հետ:
Հյուրերը հետաքրքրվել են սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ՀՀ ԱԺ-կառավարություն համագործակցությունից,  մասնավորապես գործադիրի կողմից խորհրդարան օրենքների  ներկայացումից:
Խմբի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում կառույցը պատրաստելու է զեկույց, որի նախնական տարբերակը կներկայացվի Ազգային ժողով:

Эксперты программы “СИГМА” в парламенте
В рамках достигнутой между Правительством РА и ЕС договоренности эксперты программы “СИГМА” изучат разработку и проведение политики системы управления Армении в различных сферах.
24 сентября представители группы программы   “СИГМА”   встретились с начальником Секретариата Аппарата НС Татулом Согомоняном и начальником Управления правовой экспертизы Гарегином Петросяном.
Гости интересовались сотрудничеством НС с правительством после конституционных реформ, в частности представлением исполнительной властью законов в парламент.
По информации группы, вскоре структура подготовит доклад, предварительный вариант которого будет представлен в НС.